Následují fotky zajímavějších strojů ze statiky:
MiG-29LL (kód NATO "Fulcrum")
Suchoj Su-25 ("Frogfoot") - protějšek americké A-10
Jakovlev JAK-130 ("Mitten") - nová generace pokročilých podzvukových cvičných letounů
Aero L-39C Albatros - proudový podzvukový cvičný letoun z továrny Aero Vodochody
Suchoj Su-34 ("Fullback") - dvoumístný útočný letoun a stíhací bombardér, který je odvozený od Su-27, ale má širší plochou příď a kabinu pro 2 piloty, kteří sedí vedle sebe. Zajímavostí jsou 2 za sebou umístěná kola hlavního podvozku (stejně jako u MiG-31).
Suchoj Su-30SM ("Flanker-C")
Suchoj Su-27SM3 ("Flanker") - vylepšená verze Su-27, který byl později díky vysokému počtu změn přejmenován na Su-35.
Suchoj Su-30M2 ("Flanker") - další z modernizovaných verzí Su-27
Suchoj Su-35S ("Flanker-E")
MiG-31BM (Foxhound) - modernizovaná dvoumístná verze Mig-25, z kterého tento stroj vychází, ale velmi se od něho odlišuje
Mjasiščev VM-T Atlant - supertěžký dopravní letoun, který poprvé vzlétl v roce 1981 a byl využíván jak s převozu raketoplánu Buran, tak komponentů rakety Eněrgija. Více zde: www.buran-energia.com/vmt-atlant/vmt-desc.php
Tupolev TU-95MS ("Bear") - strategický turbovrtulový bombardér, který je ve službě od padesátých let minulého století. Posádku tvoří 7 mužů a dolet stroje je až 15 000 km.
Tupolev TU-144D ("Charger") - nadzvukový dopravní letoun ze sedmdesátých let, určitá podobnost s Concordem je jistě čistě náhodná. Ve fázi vzletu a přistání se používali odklápěcí kachní plochy. V této fázi letu a při pojíždění se také sklápěl kryt pilotní kabiny pro lepší výhled.
Tupolev TU-160 ("Blackjack") - nadzvukový strategický bombardér - odezva na americký B-1A
MIL Mi-26T ("Halo")
Airbus A380, bohužel v továrním livery
Letovou ukázku předvedla čínská akrobatická demonstrační skupina 1. srpna na strojích Chengdu J-10AY - lehký jednomotorový stíhací letoun čtvrté generace.
Další letová ukázka byla Sukhoi T-50 PAK FA - dvoumotorový stíhací letoun páté generace (snad prý údajně) s technologií Stealth, i když už jsem nedávno četl, že to s tou neviditelností nebude úplně tak žhavé, díky výstupům motorů... ale řev to vydává náramný a myslím, že už jen psychologicky by ten rachot byl na protivníka hodně "působivý".
Dále Striži s Migy-29
francouzský Rafale
Dalším úžasnou ukázkou je vystoupení Su-35
Poté vrtulníky a po nich SU-34. Dvojmístný stíhací bombardér, kde ale piloti sedí v kabině vedle sebe, nikoliv za sebou.
Následují Ruskije Viťazi na SU-27
Náhledy fotografií ze složky MAKS 2013